Faq | Baza wiedzy | Rejestracja | Logowanie | Niedziela, 04-11-2012, 19:08
Autor Treść
MoneyMan
Początkujący
[ Profil]

Dołączył(a): 2011-07-14, 11:54
Tematów: 6
Posty: 6
chcę płacić mnieszy ZUS 2011-07-14, 12:17
 


W sieci reklamuje się sporo firm, które oferuję optymalizację kosztów ZUS (zatrudnienie za granicą) - korzysta ktoś? Opłaca się?



Na jednym portalu - dotyczącym składek znalazałm to (firmę mam pond trzy lata i nieźle bulę):



Niższy ZUS? Firma w Polsce, składki za granicą



Po założeniu firmy i zakończeniu okresu składek preferencyjnych (pierwsze dwa lata działalności to ulgowa stawka) prawie 900 złotych miesięcznie z tytułu ZUS staje się dla właściciela firmy poważnym wydatkiem - zwłaszcza jeśli przedsiębiorstwo działa w otoczeniu silnej konkurencji i rozwija się powoli. Zatrudnianie kilku pracowników to nie tylko pensje, ale i dodatkowe, skumulowane koszty ZUS, - które często są problemem finansowym dla pracodawcy i utrudniają zachowanie płynności finansowej firmy (mikroprzedsiębiorstwa).



Aby zredukować koszty składek ZUS nie trzeba przenosić biznesu do innego kraju. Od momentu wejścia Polski do Unii, na mocy art.13 ust.3 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz. U. UE L z dnia 30 kwietnia 2004r - aby podlegać zagranicznym składkom wystarczy zatrudnić się w jednym z państw członkowskich. Wystarczy pracować na 1/20 etatu. Tak mały wymiar pracy oznacza minimalne koszty z tytułu ZUS, a jednocześnie pełne prawo do korzystania ze świadczeń emerytalnych i rentowych w kraju, w którym składka jest odprowadzana; wtedy w Polsce, osoba prowadząca działalność jest zobligowana do zapłaty podatku.

„Przywilej” wyboru zagranicznego systemu ubezpieczeń społecznych przysługuje osobom które prowadzą działalność handlową, usługową, wytwórczą, budowlaną. Jeśli posiadają Państwo gospodarstwo rolne na terenie Polski, jesteś producentem rolnym, działasz w sektorze kreatywnym - jesteś artystą, freelancerem lub reprezentujesz tzw. „wolny zawód” również nic nie stoi na przeszkodzie, abyś płacił składki za granicą.

Pani Katarzyna wybrała Wielką Brytanię, z uwagi na przyjazne i relatywnie krótkotrwałe formalności. Po roku prowadzenia biznesu w Polsce zdecydowała się na odprowadzanie składek do social security scheme - odpowiednika polskiego ZUS.



„Bałam się „latania po urzędach”, marnowania czasu w kolejkach, trudności, bariery językowej, ale moja obecność była niezbędna tylko w niewielkim stopniu. Wszystkie formalności załatwiłam w dwa dni, a cała procedura została sfinalizowana w ciągu trzech tygodni. Po zarejestrowaniu się w odpowiedniej instytucji otrzymałam niezbędny numer ubezpieczenia, co w długofalowym rozrachunku okazało się słusznym posunięciem. firma oszczędza na moich składkach nawet 600 złotych miesięcznie. Ponieważ starałam się redukować wszelkie koszty sama zajęłam się tematem, z kolei znajomi korzystali z usług firm posredniczących”.



Firmy outsourcingowe, zajmujące się procesami optymalizacji składek ZUS biorą wszelkie formalności na siebie, oferują zatrudnienie na przykład na Słowacji - co nie wymaga posiadania (słowackiego) adresu zameldowania przez właściciela, ani relokacji przedsiębiorstwa. Minusem jest natomiast, że przy symbolicznych składkach otrzymana emerytura będzie naprawdę niewielka. Pytanie tylko, czy w Polsce instytucja ZUS-u będzie w ogóle funkcjonowała za 20, 30 lat …

Kejt32
Początkujący
[ Profil]

Dołączył(a): 2011-07-14, 12:10
Tematów: 3
Postów: 7
chcę płacić mnieszy ZUS 2011-07-14, 12:46
 

Witam,



ja również zachodzę w głowę co tu zrobić aby obniżyć koszty działalności. Trochę obawiam się formalności związanych z przeniesieniem działalności za granicę.

Ostatnio jednak znalazłam taki zachęcający artykuł na blogu jakiegoś eksperta. Nie mogę odnaleźć strony ale na szczęście skopiowałam treść. Wklejam go poniżej i pozdrawiam wszystkich przedsiębiorców ;)



Słowiański biznes, opłacalny biznes!



Zanim obierzemy sobie za biznesowy cel debiut na rynkach zachodnich - warto przyjrzeć się korzyściom, jakie płyną z prowadzenia działalności na Słowacji lub w Czechach. Południowi sąsiedzi przyjmują opeartywnych Polaków z otwartymi ramionami i… pakietem udogodnień. Chociażby podatkowych.



Czeski rynek, jak czeski film?

Wręcz przeciwnie! Absurdów związanych z otwarciem działalności jest tam znacznie mniej, niż w Polsce, ponadto w Czechach podatek dochodowy kształtuje się na poziomie– 15% (osoby fizyczne) i 19% (osoby prawne), a podatek VAT jest aż o 3% niższy niż w Polsce.



Perspektywa relokacji biznesu jest tym bardziej kusząca, że na mocy zawartego pomiędzy krajami porozumienia przedsiebiorcom nie grozi już podwójne opodatkowanie. Potrzeba więcej argumentów za? Oto one.Poza faktem, że w Polakom łatwiej przyswoić czeski język i tubylczą mentalność , firmy ekologicznie odpowiedzialne mogą liczyć na bardziej przyjazną podstawę opodatkowania, a podmioty stawiające na innowacyjność mają prawo odliczyć od podatku wszystkie wydatki poniesione z tytułu badań i rozwoju.



Pani Dagmara tak wspomnina swoją decyzję o założeniu sieci butików odzieżowych:



Zawsze byłam kosmpopolitką i lubiłam pracować „na własny rachunek“, ale nigdy nie sądziłam że z biznesem „wyląduję“ w Pradze. Stawiałam raczej na Mediolan, Londyn. Czechy urzekły mnie wielką otwartością na świat, potem poznałam tu swojego życiowego partnera no i… po przeanalizowaniu kosztów (w tym opodatkowania) wyszło mi, że równie dobrze mogę sprzedawać ciuszki dla najmłodszych w Polsce - jak i u sąsiadów. Szalę na korzyść Czech przeważyły udogodnienia księgowe, po założeniu pierwszego butiku w Pradze z rozliczeniami doskonale radziłam sobie sama, co w Polsce jest raczej mało realne. Nawet, jeśli prowadzisz mikroprzedsiębiorstwo potrzebujesz wsparcia profesjonalnego biura księgowego. Rosną więc koszty. Dla nadal niezdecydowanych dodam jeszcze, że podatek od dywidend wynosi 15%.



Kontynuując wątek finansów:słowacki urząd skarbowy upomni się o 19% (zarówno od osób prawnych, jak i fizycznych) - a stawka VAT wynosi tutaj 20%. Słowacja gwarantuje także relatywnie mniejsze koszty zatrudniania pracowników. Pan Krzysztof od ponad 15 lat zarabia na Słowacji, prowadząc firmę kurierską:



Po zwolnieniu z pracy ne etacie, w niepewnych latach 90-tych podjąłem decyzję o założeniu własnego biznesu. Słowację polecił mi znajomy, który prowadzi tutaj kilka warsztatów samochodowych. Wieloktornie słyszałem od kolegów, którzy zostali w kraju, jak trudno otworzyć firmę w Polsce. Użerając się w urzędach tracili nie tylko czas, ale i nerwy. Walka z kolejnymi formalnościami obrosła już w legendy. Obecnie, na Słowacji większość dopełnisz procedur przez Internet. Podobno i w Polsce zachodzą na tym polu pozytywne zmiany - znajomi twierdzą jednak, że nadal są one zbyt wolne. Dla mnie, jako pracodawcy atutem działania na słowackim rynku jest krótszy wymiar urlopu wypoczynkowego i relatywnie niższe wynagrodzenia.








MoneyMan
Początkujący
[ Profil]

Dołączył(a): 2011-07-14, 11:54
Tematów: 6
Postów: 6
chcę płacić mnieszy ZUS 2011-08-04, 11:18
 
Dzięki, Kejt!

Jakoś mnie nie ciągnęło na Słowację w innych, niż turystycznych celach... ale te ZUS-y naprawdę mogą wykończyc finansowo!
Gość
Niezalogowany
[ Profil]
chcę płacić mnieszy ZUS 2011-10-09, 23:52
 
With all these silly websites, such a great page keeps my itnenret hope alive.
Kto przegląda forum
Na forum jest: 3 użytkowników | 0 zarejestrowanych | 3 gości (bazuje na użytkownikach aktywnych w ciągu ostatnich 3 minut)
Najwięcej użytkowników online (778) było 02-08-2011
Statystyki
Liczba wątków: 5664 | Liczba komentarzy: 19283 | Liczba użytkowników: 3146 | Najnowszy użytkownik: MarcinS
Logowanie
Nazwa użytkownika: Hasło:
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie
Szukaj na forum