Faq | Baza wiedzy | Rejestracja | Logowanie | Wtorek, 02-04-2013, 14:26
Autor Treść
Jaroo
Początkujący
[ Profil]

Dołączył(a): 2011-10-06, 13:05
Tematów: 4
Posty: 2
Bankowy Tytuł Egzekucyjny 2011-12-26, 07:22
 
Witam,

Widziałem gdzieś niedawno takie pytanie, a że ostatnio jestem w tym temacie trochę zaznajomiony (niestety) to przedstawię jak to wygląda.

Jak najczęściej banki postępują w przypadku gdy klient nie spłaca rat. W przypadku gdy nie spłacił minimalnie 2 rat bank często wypowiada klientowi umowę. Czasami kontaktuje się z klientem i próbuje się z nim umówić na bardziej odpowiadający potrzebom klienta sposób spłacania kredytu (banki, szczególnie ostatnio stały się na to stosunkowo otwarte, często oferują zawieszenie płatności na jakiś czas lub rozbicie kredytu na więcej rat, co obniża raty). W przypadku jednak wypowiedzenia umowy bank ma obowiązek wezwać dłużnika do spłaty zalegających pieniędzy, od tego czasu dłużnik ma ustawowo zapewnione 30 dni na uregulowanie należności.

Jeśli dłużnik przez te 30 dni nie zapłaci, bank ma prawo wystawić BTE – bankowy tytuł egzekucyjny. Zgłoszenie o wystawienie BTE i decyzja o wydaniu BTE przez sąd nie musi być przedstawiana dłużnikowi. Sąd praktycznie z automatu coś takiego wystawia, często nawet nie przyglądając się zaistniałej sytuacji.

Z takim BTE bank może już iść do komornika, który wprowadza normalne postępowanie komornicze.

Firmy windykacyjne działają trochę inaczej, jeśli bank się do nich zgłosi, windykacja będzie męczyć dłużnika o spłatę, czasem oferując korzystniejszą formę spłaty. Jeśli dłużnik dalej nie spłaca to taka firma windykacyjna nie może wystawić BTE, musi założyć dłużnikowi normalną sprawę sądową. Te jednak nie należą do najprzyjemniejszych.

Może komuś to pomorze,

Pozdrawiam!
Dario79
Początkujący
[ Profil]

Dołączył(a): 2011-10-17, 22:44
Tematów: 1
Postów: 21
Bankowy Tytuł Egzekucyjny 2011-12-26, 18:17
 
Bankowy tytuł egzekucyjny (BTE) jest bardzo niebezpiecznym narzędziem do wykańczania ludzi, gdyż człowiek nawet nie wie, że toczy się wobec niego sprawa w Sądzie i o tym, że jest dłużnikiem dowiaduje się dopiero kiedy już komornik siedzi mu na głowie (wyrok jest już dawno prawomocny…). Nie jest możliwe zatrzymanie procedury egzekucyjej dlategokomornik może nas ścigać do końca życia nawet jeśli w rzeczywistości jesteśmy „Bogu ducha winni”. Jeśli jest to prawomocny wyrok - będzie egzekucja. Niestety nie ma możliwości bronić się od samego początku, czyli od momentu złożenia wniosku przez bank do Sądu. Jest to nieetyczne i krzywdzące.

Jedyne co możemy zrobić gdy bank zrobi z nas dłużnika:

- zażalenie na postanowienie wydania bankowego tytułu egzekucyjnego
- powództwo przeciwegzekucyjne
[Strona 1 z 1] [Posty: 1]
Zaloguj się by dodawać wątki
Kto przegląda forum
Na forum jest: 2 użytkowników | 0 zarejestrowanych | 2 gości (bazuje na użytkownikach aktywnych w ciągu ostatnich 3 minut)
Najwięcej użytkowników online (778) było 02-08-2011
Statystyki
Liczba wątków: 5711 | Liczba komentarzy: 19885 | Liczba użytkowników: 3190 | Najnowszy użytkownik: ofertyfinansowe
Logowanie
Nazwa użytkownika: Hasło:
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie
Szukaj na forum