Faq | Baza wiedzy | Rejestracja | Logowanie | Czwartek, 02-08-2012, 04:46
Start / Po godzinach / Po godzinach / ogrodnik też może niezle zarobić ;)
ogrodnik też może niezle zarobić ;)
Autor Treść
Hania-G.W.
Zaawansowany
[ Profil]

Dołączył(a): 2010-12-04, 22:06
Tematów: 52
Posty: 26
ogrodnik też może niezle zarobić ;) 2011-12-30, 09:23
 
Ostatnie kilka lat przyniosło Polsce prawdziwy wysyp tak domków jednorodzinnych, jak i nieruchomości komercyjnych. Zazwyczaj budynki te są wyposażone w ogrody czy chociaż pewne namiastki tychże. Znaczenia nabiera również estetyka już istniejącej zieleni - zarówno tej będąca w posiadaniu osób prywatnych i firm, jak i tej której właścicielami są jednostki samorządu terytorialnego (choćby parki miejskie). W związku z tym od pewnego czasu istotnie rośnie popyt na usługi specjalistycznych podmiotów zajmujących się dbaniem o wszystkie te trawniki, drzewa oraz krzewy. Rynek ten kształtuje się nie tylko w centrach dużych miast (nieruchomości komercyjne, zieleń miejska) ale i na obrzeżach aglomeracji oraz w mniejszych miejscowościach (poza wymienionymi obiektami chodzi tu oczywiście o ogródki przy domkach jednorodzinnych oraz małych budynkach wielorodzinnych). Praktycznie każdy potrafi kosić trawniki czy podlewać rabatki. Pytaniem jest jednak czy można uczynić z tego sposób na życie oraz czy wymienione czynności są wystarczającymi aby osiągnąć sukces w branży utrzymania zieleni. Rozważane we wstępie niniejszego opracowania proste czynności nie muszą generować wysokich dochodów, jednak dość łatwo znajdą szerokie grono klientów. Do bardziej zaawansowanych zadań będą jednak potrzebni pomocnicy. Nie tylko ze względu na czysto fizyczne aspekty te pracy związane z na przykład wyczerpaniem czy koniecznością pomocy choćby przy pracy w trudnodostępnych miejscach wymagających użycia drabiny. Niezbędna jest również wiedza merytoryczna oraz umiejętności wymagające praktyki takie jak choćby artystyczne strzyżenie żywopłotów. Osobę z wykształceniem ogrodniczym można zatrudnić już nawet za 1500 złotych netto miesięcznie. Konieczny będzie również cały arsenał narzędzi i akcesoriów. Wymieńmy kilka z nich.

Wariant podstawowy:
  • Kosiarka do trawy oraz kosa spalinowa - będą one podstawowymi dla małej firmy świadczącej proste usługi. Należy pamiętać nie tylko o cenie ale również wydajności oraz bezawaryjności niniejszych sprzętów. poleca się sprzęty nowe. Duży wybór dostępny jest między innymi w hipermarketach budowlanych. Szacowany koszt wydajnych sprzętów wysokiej jakości powinien zamknąć się w 5 000 złotych.
  • Samochód (van lub półciężarówka) - Jest to oczywistym ze względu na konieczność dojazdu do klienta. Dostatecznie duży pojazd może zastępować pomieszczenie gospodarcze zwiększając jednak koszty dojazdu. Używaną półciężarówkę w dobrym stanie można kupić już za 20 000 złotych. Vana - za 5 000 złotych.
  • Pomieszczenie biurowe oraz składzik - W zasadzie można funkcjonować bez tych miejsc, jednak ułatwiają one życie. Wynajem małego pomieszczenia zdatnego na biuro to koszt od 500 do 5 000 złotych miesięcznie. Małą szopę lub dobrze dostępną piwnicę można wynająć już za 1 000 złotych miesięcznie.
  • Zestaw narzędzi "drobnych" (na przykład: łopaty, sekatory, piły ręczne) ‑ W zależności od profilu działalności firmy, należy skompletować dodatkowe narzędzia niezbędne w pracy. Ich koszt powinien zamknąć się w 1 000 złotych.
  • Inne akcesoria (na przykład drabina, węże elastyczne, duże przedłużacze elektryczne, pojemniki na odpady, piły spalinowe, dmuchawy i tym podobne) - I tu potrzeby mogą być bardzo różne. Koszty mogą także różnić się znacznie: od 1 000 do 10 000 złotych.
Wariant zaawansowany (poza elementami wymienionymi w wariancie podstawowym):
  • Półciężarówka - wraz ze zwiększaniem kręgu klientów oraz zatrudnienia przedsiębiorstwo nie tylko będzie potrzebowało dublowania wielu narzędzi, ale również będzie mu przydatny kolejny wydajny środek transportu. Wspomniany koszt używanej półciężarówki w dobrym stanie to 20 000 złotych.
  • Samobieżna kosiarka do trawy o znacznej wydajności - sprzęt taki jest szczególnie przydatnym w wypadku bardzo dużych ogrodów czy boisk piłkarskich. Jego koszt to nawet 10 000 złotych.
Należy mieć na uwadze, że nawet dla dużej firmy zajmującej się utrzymaniem zieleni może nie być opłacalnym posiadanie ciężkiego sprzętu typu buldożer czy walec. Analogicznie rzadko kiedy zatrudnia się etatowych architektów czy choćby botaników. W związku z tym w odniesieniu do sprzętu najczęściej stosuje się różnie skonstruowane formy jego wynajmu, a w stosunku do kadry (także mniej wykwalifikowanej) zazwyczaj korzysta się z alternatywnych w stosunku do pracy etatowej form zatrudnienia typu umowa zlecenia, umowa o dzieło i tym podobne.
Poziom podstawowy (najpopularniejsze typowe zlecenia):
  • Strzyżenie trawników i plewienie (usuwanie chwastów).
  • Podstawowa pielęgnacja roślin hodowanych poza pomieszczeniami zamkniętymi (nawadnianie, nawożenie i tym podobne).
  • Pielęgnacja żywopłotów (przycinanie).
  • Sprzątanie terenów zielonych (zarówno klasyczne grabienie liści, jak i chociażby sprzątanie po imprezach masowych typu koncerty i tym podobnych).
  • Usuwanie zbędnych roślin lub ich części oraz pochodnych (na przykład wycinka drzew i krzewów, usuwanie powalonych drzew i ich elementów, wyrywanie pni).
  • Doradztwo w zakresie bieżącej pielęgnacji szeroko pojętych terenów zielonych.
  • Zabezpieczanie roślin przed działalnością insektów i szkodników oraz naprawianie skutków takich działalności.
  • Sadzenie oraz usuwanie roślin.
Poziom zaawansowany (zlecenia nietypowe lub wymagające zaangażowania poważnych lub niestandardowych sił i środków):
  • Projektowanie lub przeprojektowywanie terenów zielonych.
  • Realizacja skomplikowanych, dużych oraz projektów (typu realizacja lub podwykonawstwo projektów takich jak pole golfowe czy boisko piłkarskie).
  • Pielęgnacja obszarów zielonych o dużej wartości estetycznej oraz materialnej.
  • Zaawansowane doradztwo branżowe: konsultacje w zakresie rzadkich gatunków roślin oraz handel ich sadzonkami.
  • Modyfikowanie istniejących roślin za pomocą różnorakich metod (fizycznych, chemicznych, biologicznych i tym podobnych). Ze względu na ogromny zakres usług jaki można oferować, trudno jest podać zarówno wiążące ceny tego typu usług, jak i co za tym idzie dochodowość przedsięwzięcia (należy wziąć tu także pod uwagę ogromną rozpiętość rozmiarową i jakościową poszczególnych firm z branży). Warto jednak zwrócić uwagę na pewne podobieństwa z sektorem usług budowlanych a co za tym idzie możliwość stosowania narzutów w wysokości nawet 100% kosztów poniesionych. W średniej wielkości mieście (50-100 tysięcy mieszkańców) niedostatecznie zaopatrzonym w niniejsze usługi możemy mieć do czynienia z rynkiem producenta (a nie konsumenta), czyli sytuacją w której usługodawca będzie dyktował ceny. Oczywiście należy brać pod uwagę także specyfikę rynku lokalnego oraz czas działania na tym rynku. W subiektywnej ocenie autora popartej obserwacjami własnymi, doświadczone przedsiębiorstwo zajmujące się utrzymaniem zieleni zatrudniające jedną osobę do spraw organizacyjnych oraz dwie osoby zajmujące się właściwą realizacją typowych zleceń może miesięcznie generować 10-15 tysięcy złotych zysku netto przy majątku własnym szacowanym na 200 tysięcy złotych (przede wszystkim biuro, pomieszczenia gospodarcze, dwa samochody oraz proste narzędzia).
Gość
Niezalogowany
[ Profil]
ogrodnik też może niezle zarobić ;) 2012-02-21, 15:14
 
A co taki ogrodnik bedzie robił zimą?
Kto przegląda forum
Na forum jest: 3 użytkowników | 0 zarejestrowanych | 3 gości (bazuje na użytkownikach aktywnych w ciągu ostatnich 3 minut)
Najwięcej użytkowników online (778) było 02-08-2011
Statystyki
Liczba wątków: 5613 | Liczba komentarzy: 19161 | Liczba użytkowników: 3116 | Najnowszy użytkownik: pszlauzys
Logowanie
Nazwa użytkownika: Hasło:
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie
Szukaj na forum