Faq | Baza wiedzy | Rejestracja | Logowanie | Czwartek, 02-08-2012, 04:46
Start / Po godzinach / Po godzinach / sklep ze zdrową żywnością
sklep ze zdrową żywnością
Autor Treść
Hania-G.W.
Zaawansowany
[ Profil]

Dołączył(a): 2010-12-04, 22:06
Tematów: 52
Posty: 26
sklep ze zdrową żywnością 2011-12-30, 11:22
 
Coraz większa świadomość ludzi dotycząca zagrożeń spowodowanych niezdrową żywnością daje szansę tzw. ekologicznym sklepom. W dobie ekologii wiele osób rezygnuje z zakupu żywności w supermarketach na rzecz sklepów z zdrową żywnością. W dużych miastach sklep tego typu odpowiednio zareklamowany przynosi spore dochody. Usytuowany nawet w pobliżu hipermarketu radzi sobie rewelacyjnie (na przykładzie Kościana). Oczywiście otwarcie go w małym miasteczku czy na wsi mija się zupełnie z celem. Decydując się na tego typu działalność mamy do wyboru dwie opcje. Albo będziemy kupować towar od certyfikowanych gospodarstw ekologicznych(jest ich zaledwie kilka tysięcy w Polsce mimo wysokich dotacji dla rolników), zgodnie z dyrektywami UE albo też będziemy sprzedawać towary od pobliskich rolników nie posiadających takowego certyfikatu. W drugim jednak przypadku nie możemy posługiwać się szyldem ekologicznej żywności. Oczywiście tak wygląda to w teorii, gdyż w sklepach z tzw. zdrową żywnością zaledwie kilka procent produktów pochodzi z certyfikowanych gospodarstw. Dlatego też żeby posiadać pełen asortyment w naszym sklepie musimy sprzedawać produkty ekologiczne razem z produktami tylko w teori będącymi zdrową żywnością. Powstają co prawda takie "twory" jak hurtownie z ekologiczną żywnością, jednak w rzeczywistości posiadają one tzw. zdrową żywność wątpliwego pochodzenia. Głównym problemem właścicieli sklepów ze zdrową żywnością jest pozyskanie stałych dostaw świeżych produktów oraz poszerzenie i uatrakcyjnienie asortymentu. Do informacji o producentach dociera dzięki "jedna pani powiedziała drugiej pani". Dane o producentach posiadających certyfikat są bowiem utajnione. Ministerstwo twierdzi, że wynika to z przepisów ustawy o ochronie danych osobowych. Produkty ekologiczne są pakowane i eksponowane z reguły w sposób, który nie przyciąga oka dzisiejszego klienta. Kwestia cen nie przedstawia się tak jednoznacznie. Większość konsumentów zdaje sobie sprawę, że produkt ekologiczny musi być droższy, ponieważ został wytworzony metodami o niższej wydajności. Nie jest jednak jasne - o ile. Szacuje się, że ceny towary w sklepach z ekologiczną żywnością są o 30 - 50 proc. wyższe niż produktów "konwencjonalnych" na bazarze i o 20 - 30 proc. w porównaniu ze sklepami. Są to proporcje uzasadnione i racjonalne. Część handlowców wykorzystuje dezorientację klientów i ustala ceny na niektóre produkty na poziomie 2 - 3 razy wyższym w porównaniu ze zwykłymi sklepami. Jest to jednak polityka krótkowzroczna, utrwala bowiem przekonanie, że "zdrowa" żywność to luksus niedostępny dla zwykłego konsumenta. Niekiedy, głównie w związku z sezonową nadprodukcją określonych warzyw i owoców "konwencjonalnych", różnice cen bywają nawet wielokrotnie wyższe
Pomijając nazewnictwo, a więc kwestię co tak na prawdę można nazwać ekologiczną żywnością warto zauważyć kilka istotnych spraw:
  1. Po pierwsze ceny zdrowej żywności znacznie odbiegają od cen tego samego produktu w hipermarkecie. Mimo to jednak, jeśli nasz sklepik postawi na jakość, zbada pochodzenie towaru, zaoferuje świeże dostawy wówczas istnieją duże szansę na jego rozwój. Nie ma co ukrywać, iż w ostatnich czasach panuje po prostu moda na ekologię.
  2. Po drugie co może wydawać się dziwne nasz sklep powinien być usytuowany w pobliżu marketów. Taka lokalizacja ma na celu uwidocznienie klientom, iż ich komercjalizm i zakupy w hipermarketach doprowadzą ich do choroby. To swoista prowokacja, a zarazem haczyk na który można złapać klientów.
  3. Po trzecie cechą charakterystyczną tego typu sklepów jest lojalność klientów. Niemal 3/4 klientów takich sklepów to klienci stali, których sprzedawca zna z imienia i nazwiska (dane pochodzące z Kościana).
  4. Głównymi klientami tego typu sklepów są: starsi ludzie z nadszarpniętym zdrowiem, klasa średnia, rodziny z małymi dziećmi.
  5. Często sklepy z ekologiczną żywnością prowadzą sprzedaż dziczyzny, produktów dla alergików i diabetyków.
Podsumowując mając dobrze usytuowany lokal i sprawdzonych dostawców sklep z "ekologiczną żywnością" może nam zapewnić spore zyski. Koszt jego założenia to ok 50-100 tysięcy złotych (orientacyjnie: lokal, wyposażenie, samochód dostawczy, marketing, pracownik itd.).
Gość
Niezalogowany
[ Profil]
sklep ze zdrową żywnością 2012-02-21, 15:09
 
Ja tam uważam że ta cała "zdrowa" żywność to ściema.
[Strona 1 z 1] [Posty: 1]
Zaloguj się by dodawać wątki
Kto przegląda forum
Na forum jest: 3 użytkowników | 0 zarejestrowanych | 3 gości (bazuje na użytkownikach aktywnych w ciągu ostatnich 3 minut)
Najwięcej użytkowników online (778) było 02-08-2011
Statystyki
Liczba wątków: 5613 | Liczba komentarzy: 19161 | Liczba użytkowników: 3116 | Najnowszy użytkownik: pszlauzys
Logowanie
Nazwa użytkownika: Hasło:
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie
Szukaj na forum